Filtry w samochodach – filtry paliwa, powietrza, klimatyzacji, oleju
W konstrukcji każdego samochodu znaleźć można różnego rodzaju filtry. Elementy te odpowiedzialne są za odpowiednie filtrowanie mediów stosowanych w pojeździe.
Czym są filtry?
Filtrami określa się różnego rodzaju warstwy lub błony, które projektowane są w celu zatrzymywania określonych substancji i przepuszczania innych. Filtry posiadają aktualnie bardzo szerokie zastosowanie, w tym także stosowane są powszechnie w motoryzacji.
Wybrane rodzaje filtrów stosowanych w motoryzacji:
- filtry paliwa
- filtry powietrza
- filtry oleju
- filtry klimatyzacji
Filtry paliwa
Jest to rodzaj filtru samochodowego, którego zadaniem jest oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń mogących uszkodzić silnik.
Filtry paliwa stosowane są w układach zasilania silników z zapłonem samoczynnym, czyli w silnikach Diesla oraz w silnikach benzynowych.
Filtry powietrza
Filtr powietrza jest zaliczany do układu dolotowego silnika spalinowego albo sprężarki. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które zasysane jest do komory spalania. Filtr usuwa wówczas ewentualne zanieczyszczenia, na przykład pyłki, które mogą zaburzyć prace silnika.
Wykorzystuje się filtry suche, a także filtry mokre. W samochodach dominują filtry powietrza suche, które posiadają specjalny wkład z materiału filtrującego.
Filtry oleju
Filtr oleju jest elementem zaliczanym do układu smarowania. Filtruje olej silnikowy, w którym mogą pojawiać się rozmaite zanieczyszczenia, na przykład po niespalonym paliwem czy spalaniu oleju lub cząstki metali.
Filtry klimatyzacji
W samochodach wyposażonych w układ klimatyzacyjny stosuje się specjalne filtry klimatyzacji. Dzięki nim powietrze wewnątrz pojazdu jest odpowiedniej jakości.
W samochodach stosuje się specjalne filtry kabinowe, które nazywane są także filtrami przeciwpyłkowymi. Zatrzymują zanieczyszczenia z drogi, na przykład kurze, liście, pyłki roślin.
Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów w samochodzie!
Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać filtry samochodowe. W sytuacji, gdy filtr jest już zużyty, zapchany, nie będzie on pełnił swojej roli prawidłowo, a tym samym może prowadzić to nawet do zwiększonego ryzyka kosztownych w naprawie usterek.
Częstotliwość wymiany filtrów zależna jest przede wszystkim od marki oraz modelu posiadanego samochodu, a także od producenta filtra i jego jakości.
Filtry zakupić można obecnie w każdym dobrym sklepie motoryzacyjnym. Własną sprzedaż prowadzą również serwisy samochodowe, gdzie możemy wymienić filtry samochodowe wszystkich typów.