Oleje i smary samochodowe
Aby zapewnić prawidłową pracę układów i części stosowanych w samochodach, wykorzystuje się odpowiednie oleje oraz smary samochodowe.
Czym są oleje i smary?
Smarowanie w samochodach pełni bardzo ważną rolę. Stosowanie odpowiednich środków smarnych, w tym olejów oraz smarów pozwala na efektywną i niezawodną pracę układów i części samochodowych.
Główne cele smarowania:
- zmniejszenie tarcia
- usunięcie zanieczyszczeń
- zabezpieczenie przed wilgocią
- odprowadzanie nadmiaru ciepła
- tłumienie drgań
- ochrona przed rdzą
- amortyzacja obciążeń
- zmniejszenie luzów
W samochodach do smarowania stosuje się różne rodzaje smarów oraz olejów o szerokim przeznaczeniu.
Smary samochodowe
Smary samochodowe to szeroka gama preparatów, które mają na celu zapewnienie odpowiedniej pracy wielu komponentów samochodowych.
Smary stosuje się między innymi na:
- przeguby
- łożyska piast kół
- pompy
- sworznie zawieszenia
- elementy układu kierowniczego
W użyciu można znaleźć obecnie pełną gamę środków tego rodzaju, które posiadają postać past lub też wygodnego w użyciu sprayu. Dostępne są smary przeznaczone do konkretnych elementów oraz smary uniwersalne.
Oleje samochodowe
Najpopularniejszym rodzajem oleju samochodowego jest olej silnikowy, który odpowiada za właściwą pracę silnika. Olej silnikowy odpowiedzialny jest za smarowanie jego elementów, a tym samym zapobiega ich zatarciu, umożliwiając bezproblemową eksploatację pojazdu.
W sprzedaży możemy znaleźć trzy główne typy olejów silnikowych, a mianowicie: oleje mineralne, oleje półsyntetyczne oraz oleje syntetyczne. Rodzaj oleju samochodowego dobiera się w zależności od rodzaju silnika samochodu.
Każdy kierowca powinien pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju silnikowego. Można zrobić to z użyciem specjalnego „bagnetu”, który znajduje się w oznaczonym pojemniku pod klapą silnika. W przypadku braków olej należy uzupełnić.
Olej silnikowy należy także systematycznie wymieniać. Wymiana oleju silnikowego powinna następować co około 15 000 do 30 000 przejechanych kilometrów w zależności od typu posiadanego silnika.